Przeznaczenie:

Zdzieraki służą do ręcznego usuwania zewnętrznej warstwy aluminiowej z nakładką z rur PN stabilizowanych przed zgrzewaniem.

PRZYSTOSOWANE DO WSPÓŁPRACY Z ELEKTRYCZNĄ WIERTARKĄ LUB WKRĘTARKĄ RĘCZNĄ

zdzierak-big

Zdzieraki w tym wykonaniu, szczególnie polecamy firmom, które zajmują się wykonywaniem dużych instalacji grzewczych z rur PN stabilizowanych.

Usunięcie warstwy aluminiowej podczas zgrzewania rur, mając na wyposażeniu elektryczną wkrętarką lub wiertarkę ręczną o mocy 500 W z uchwytem do O 10 mm, zajmuje zaledwie kilka sekund.

Wiertarka powinna mieć regulator obrotów. Podczas zdzierania zalecane są małe obroty. Wszystkie nowe konstrukcje wiertarek posiadają takie regulatory.

Zdzieraki w tym wykonaniu można również używać do ręcznego usuwania warstwy stabilizującej.

Nożyk zdzieraka powinien być tak ustawiony, aby średnica rur po usunięciu warstwy aluminiowej była ok. 0,1÷ 0,2 mm większa od średnicy normalnej rury- np. 20+(0,1÷ 0,2) mm, 25+(0,1÷ 0,2) mm.

W przypadku gdy średnica odbiega od wymaganej, należy dokonać korekty.
Luzujemy wkręt mocujący nożyk, a wkrętem blokującym nożyk, przesuwamy go w żądanym kierunku. Dokręcając- zmniejszamy, a odkręcając i przesuwając nóż do oporu- zwiększamy średnicę rury. Niewielkiej korekty dokonujemy przekręcając wkręt blokujący o ułamek obrotu. Po zakończeniu regulacji, należy silnie dokręcić wkręt blokujący nożyk.

Wymiary (mm)

O 16

O 20

O 25

O 32